Cmentarz Parafialny

pkt 1

Właścicielem Cmentarza Parafialnego w Bardzie jest Parafia Rzymskokatolicka

pw. św. Mikołaja w Bardzie , Bardo 10, 62- 300 Września , tel 61 438 12 96

Biuro parafialne czynne w dni powszednie po Mszy św.

pkt 2

Dysponent miejsca grzebalnego zobowiązany jest do stałego utrzymania czystości i porządku tego miejsca oraz terenu przyległego.

Śmiecie należy wyrzucać wyłącznie do kontenera znajdującego się przy płocie od strony parkingu

pkt 3

Na terenie cmentarza zabrania się:

1. samowolnego sadzenia drzew i krzewów

2. samowolnego przycinania i usuwania istniejących drzew i krzewów.

3. ustawiania ławek lub płotków wokół grobów

4. układania kostki lub zagospodarowywania w inny sposób przestrzeni między grobami

5. wjeżdżania pojazdami mechanicznymi

6. wywieszania ogłoszeń i reklam bez zgody administratora

7. prowadzenia jakiejkolwiek działalności gospodarczej czy zarobkowej,

pkt 4

Sprawy związane z pochówkiem i ceremoniami pogrzebowymi należy uzgadniać w biurze

parafialnym.

pkt 5

Dowodem nabycia prawa do grobu, wykonania usługi pochówku i wniesienia opłaty

cmentarnej, jest pisemne potwierdzenie opłacenia miejsca wystawione przez Parafię oraz zapis w księdze grobów o wniesieniu opłaty. Brak potwierdzenia świadczy o braku wniesienia takiej opłaty.

pkt 6

Za pochowanie trumny w grobach ziemnych, murowanych i grobach rodzinnych ziemnych pobierana jest opłata ustalona w cenniku.

Za pochowanie urny w grobie ziemnym pobierana jest opłata w wysokości ustalonej w cenniku.

Za postawienie nagrobka pobierana jest opłata ustalona w cenniku.

Opłaty za udostępnienie miejsca grzebalnego (pokładne), pobiera się za okres 20-letni.

Przedłużenie umowy na udostępnienie miejsca grzebalnego wymaga dokonania opłaty

prolongacyjnej.

W opłatach: za pochowanie, prolongacyjnej zawarta jest opłata eksploatacyjna za

korzystanie z wody oraz za wywóz śmieci.

pkt 7

Nieopłacone groby mogą być użyte do ponownego pochowania zwłok po dokonaniu

wcześniejszej ich likwidacji.

pkt 8

Grób nie może być użyty do ponownego pochowania przed upływem 20 lat od daty ostatniego pochowania w tym grobie.

Ekshumacja zwłok i szczątków może być dokonana tylko w przewidzianych przepisami

prawa przypadkach.

Miejsce grzebalne pozostałe po ekshumacji lub likwidacji grobu przechodzi do dyspozycji administratora cmentarza bez zwrotu poniesionych opłat.

Można dokonać rezerwacji danego miejsca po wniesieniu opłaty jak za pokładne.

pkt 9

Na grobach można budować nagrobki o wymiarach nieprzekraczających granic

powierzchni grobu (grób pojedynczy 2×1 m, podwójny 2x 1,8 m)

Przed ustawieniem nagrobka należy przedstawić w biurze parafialnym w dwóch

egzemplarzach szkic nagrobka z jego wymiarami, projektowanymi napisami i ceną w celu

uzyskania zatwierdzenia.

W przypadku niezastosowania się do wymogów określonych wyżej administrator cmentarza może zażądać przebudowy nagrobka na wyłączny koszt dysponenta grobu.

pkt 10

Firmy pogrzebowe i kamieniarskie oraz inne podmioty i osoby fizyczne:

1. wykonujące prace kamieniarskie i budowlane,

2. przygotowujące groby do pochówku,

3. przeprowadzające ekshumacje i uprzątnięcia szczątków,

mogą wchodzić na teren cmentarza, tylko za zgodą zarządcy cmentarza.

Wykonawcy wymienieni wyżej ponoszą odpowiedzialność za wszelkie szkody wynikłe w następstwie realizowanych na terenie cmentarza prac, w tym również za uszkodzenia

sąsiednich grobów, nagrobków, zieleni oraz innych urządzeń i infrastruktury cmentarza oraz zobowiązani są do pokrycia kosztów napraw lub wniesienia odszkodowania na rzecz

zainteresowanych.

pkt 11

Administracja cmentarza nie ponosi odpowiedzialności za szkody zaistniałe na cmentarzu, będące następstwem czynników atmosferycznych, kradzieży lub innego działania osoby trzeciej. Dysponenci grobów mogą indywidualnie ubezpieczyć nagrobek w firmach ubezpieczeniowych.

pkt 12

W sprawach nieujętych w niniejszym Regulaminie zastosowanie mają odpowiednie przepisy obowiązującego prawa cywilnego.